Biljni proizvodi se mogu svrstati u kategoriju leka onda kada se koriste za lečenje bolesti ili prevenciju. Većina biljnih proizvoda se ubraja u suplemente odnosno dodatke ishrani koji se sve češće koriste. Da bi biljni proizvod bio svrstan kao lek, mora da prođe razne testove. Za ove proizvode je potreban dokaz o efikasnosti i bezbednosti. Kada govorimo o suplementima, oni podležu mnogo jednostavnijoj proceduri za stavljanje u promet. Ako koristite biljne suplemente obavezno se posavetujte sa stručnjakom, jer to što je prirodno ne znači da je potpuno bezbedno. Biljne lekove i suplemente treba primenjivati na racionalan način, u pravoj dozi, u pravo vreme, kod prave indikacije.
Varfarin
Varfarin je antikoagulans, u narodu poznat kao lek za “razređivanje krvi”. Ovaj lek je u širokoj upotrebi naročito u starijoj populaciji. Varfarin stupa u interakciju sa:
Suplementima i biljnim lekovima koji sadrže ginko, ženšen, hondroitin, đumbir, beli luk, brusnicu, ekstrakt ždraljevine, glukozamin, kantarion, zeleni čaj... Kod ovih interakcija dolazi do povećavanja rizika od krvarenja.
Kantarion
Kantarion ispoljava razne benefite: jača imuni sistem, poboljšava raspoloženje, koristi se u terapiji gihta. Ulje kantariona je dobro za rane i opekotine.
Napomena: kantarion je fototoksičan, odnosno ostevljiv na sunčeve zrake. Kantarion stupa u interakciju, odnosno negativno utiče na brojne druge lekove. Aktivni sastojci u kantarionovom ulju, hipericin i pseudohipericin su fototoksični. Pod dejstvom sunčevih zraka ove supstance stvaraju slobodne radikale koji izazivaju iritaciju ili alergijsku reakciju. Na koži se mogu javiti crvenilo, osip, perutanje kože, pucanje, pa čak i plikovi. Ukoliko želite da koristite kantarionovo ulje zbog njegovih benefita, koristite ga isključivo nakon sunčanja.
Kantarion utice na brojne lekove kao sto smo vec rekli, medjutim kontraindikovan je, odnosno zabranjen kod pacijenata koji su na terapiji:
- oralnim kontraceptivima (ako se pije sa kantarionom potrebna je dodatna zastita
- imunosupresivima, lekovi koji umanjuju aktivnost imunog sistema (ciklosporin, takrolimus)
- inhibitorima proteaze koji se koriste za lecenje HIV/AIDSa i hepatitisa C
- varfarinom i drugima
Kofein
Kofein stupa u interakciju sa pojedinim lekovima i potreban je oprez u slučaju primene terapije i svakodnevnog uživanja u kafi, a ponekad potpuni prekid konzumacije kafe. Ova supstanca smanjuje resorpciju lekova, a samim tim utiče i na efikasnost i bezbednosni profil lekova.
Interakcije:
- Kafa+antidepresivi, lekovi za tireoidnu žlezdu i lekovi za osteoporozu-ove interakcije smanjuju resorpciju ovih lekova za 50-60 %.
- Kafa+antibiotici, inhibitori monoaminooksidaze, pseudoefedrin,lekovi za astmu (albuterol, teofilin), oralni kontraceptivi-ove interakcije dovode do povećanja neželjenih efekata kofeina.
- Kafu piti minimum 60 minuta pre ili nakon primene lekova, kako bi terapija bila efikasna. Ukoliko je moguće, napraviti još veći razmak. Lekove uvek piti sa čašom vode (250 ml).
- Litijum – kofein utiče na izlučivanje litijuma iz organizma. Uvodjenje litijuma zahteva postepeno prekidanje svakodnevne konzumacije kafe.
Pozitivna interakcija kofeina sa pojedinim lekovima
Kofein ubrzava apsorpciju lekova protiv bolova, čineči na taj način njihovo delovanje bržim. Dodavanjem kofeina potrebna je manja doza leka za isti rezultat. Na taj način se smanjuju moguća neželjena dejstva i razvoj zavisnosti od analgetika. Iz tog razloga se u nekim kombinovanim preparatima može naći i kofein. Međutim, to je tačno određena doza čistog kofeina koji nema iste efekte kao popijena kafa.
Lek-lek interakcije
Brojni lekovi takodje medjusobno stupaju u interakcije. Iz tog razloga savetovanje sa lekarom i farmaceutom je veoma važno, naročito kako bi se taj rizik minimizovao.
Lekovi koji najčešće stupaju u interakcije:
- Varfarin
- Fluorohinolonski antibiotici (ciprofloksacin, ofloksacin, levofloksacin, norfloksacin)
- Antiepileptici prve generacije (karbamazepin, fenitoin, fenobarbiton)
- Litijum (za stabilizaciju raspoloženja)
- Sildenafil (za erektilnu disfunkciju)
- Statini (za snižavanje lošeg holesterola)
- SSRI selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (fluoksetin, paroksetin, citaopram, escitalopram)
Ukoliko niste sigurni da li pojedine namirnice, čajevi, suplementi ili drugi lekovi mogu da utiču na vašu terapiju, obavezno se posavetujte sa vašim farmaceutima.
Važno pravilo u farmaciji: Ukoliko sumnjaš (na moguću interakciju), obavezno proveri!