N-acetilcistein (NAC) je derivat aminokiseline L-cistein, poznat po svojim antioksidativnim, antiinflamatornim i mukolitičkim (razređuje sluz) svojstvima. Iako može delovati kao direktan antioksidans, njegova najvažnija uloga je obezbeđivanje cisteina potrebnog za sintezu glutationa – jednog od najmoćnijih antioksidanasa u telu.
Zbog svojih brojnih korisnih efekata, NAC se koristi kao dodatak ishrani za podršku zdravlju, ali i u medicini za lečenje predoziranja lekovima, cistične fibroze i hronične opstruktivne bolesti pluća. U nastavku istražujemo njegove glavne prednosti, mehanizam delovanja i moguće primene.
Šta je N-acetilcistein?
Glavni benefiti N-acetilcisteina?
Mehanizam delovanja N-Acetil cisteina
Nedostaci N-acetilcisteina
Način upotrebe
Šta je N-acetilcistein?
N-acetilcistein (NAC) je acetilovani oblik aminokiseline L-cistein. Ima antioksidativna i antiinflamatorna svojstva i deluje kao mukolitik, što znači da pomaže u razgradnji sluzi u disajnim putevima. Nakon unosa, NAC se konvertuje u L-cistein, koji se zatim pretvara u glutation (GSH), snažan antioksidans. *
L-cistein se ne može direktno suplementirati jer je u slobodnom obliku veoma nestabilan i lako se oksiduje u rastvoru, što može dovesti do formiranja nerastvorljivih taloga * . Slično tome, glutation se brzo razgrađuje u gastrointestinalnom traktu i krvi, što ograničava njegovu dostupnost u organizmu kada se unosi kao suplement *. Nasuprot tome, NAC je stabilniji i ima znatno nižu toksičnost od slobodnog L-cisteina, što ga čini sigurnijim i efikasnijim za povećanje nivoa cisteina i glutationa u telu * *.
Glavni benefiti N-acetilcisteina?
NAC smanjuje nivoe proinflamatornih citokina i oksidativnog stresa * *. Budući da povećava nivo glutationa u organizmu, koji se brzo troši usled stresa, bolesti ili toksičnosti pojedinih lekova, NAC se koristi ne samo za opšte zdravlje, prevenciju i opšte blagostanje, već i u kliničkim uslovima. NAC se primenjuje u lečenju cistične fibroze (zbog svojih mukolitičkih svojstava), trovanja acetaminofenom (paracetamolom), i hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) * *.
Kod HOBP, NAC može poboljšati funkciju pluća i ubrzati oporavak simptoma kada se koristi tokom pogoršanja bolesti *. Dugotrajna upotreba (duže od 3–6 meseci) može ublažiti simptome hroničnog bronhitisa i smanjiti rizik od pogoršanja HOBP,iako ovaj efekat nije dosledno potvrđen. Takođe, NAC ne deluje preventivno na dugoročno pogoršanje plućne funkcije * * * *.
Šta je oksidativni stres?
Da li N-acetilcistein utiče na plodnost?
Da li N-acetilcistein utiče na performanse tokom vežbanja?
Da li N-acetilcistein utiče na mentalne tegobe?
Da li N-acetilcistein pomaže kod trovanja olovom?
Kako N-acetilcistein deluje u slučaju toksičnosti izazvane paracetamolom?
Da li N-acetilcistein utiče na pervenciju gubitka sluha?
Da li N-acetilcistein utiče na Parkinsonovu bolest?
Mehanizam delovanja N-Acetil cisteina
NAC ima citoprotektivne (ćelije-zaštitne) efekte koji deluju putem antioksidativnih i antiinflamatornih mehanizama. Sa antioksidativne strane, iako NAC molekul sam po sebi može neutralisati reaktivne vrste kiseonika (ROS), njegovi antioksidativni efekti u organizmu prvenstveno nastaju povećanjem nivoa glutationa i drugim indirektnim mehanizmima * . NAC povećava nivo glutationa tako što obezbeđuje aminokiselinu cistein, koja je ograničavajući faktor u njegovoj sintezi * .
Antiinflamatorni (antizapaljenski) efekti NAC-a su indirektni i ostvaruju se preko njegove antioksidativne aktivnosti, koja inhibira proinflamatorni transkripcioni faktor NFKB-aktivnost * i smanjuje nivoe proinflamatornih citokina, poput IL-8, IL-6 i TNF-α * .
Kao mukolitik, NAC smanjuje viskoznost sluzi (sputuma) tako što razgrađuje oksidisane sumporne veze između proteina u sluzi, razbijajući ih. U disajnim putevima, ovaj efekat poboljšava mukocilijarni klirens (mehanizam samočišćenja disajnih puteva), omogućavajući efikasnije izbacivanje sluzi iz pluća * .
N-acetilcistein takođe pokazuje potencijal za modulaciju glutamatne i dopaminske neurotransmisije na način koji može biti koristan za određene neuropsihijatrijske poremećaje, poput šizofrenije i poremećaja upotrebe supstanci. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ovi efekti potvrdili * .
Nedostaci N-acetilcisteina
NAC je bezbedan i efikasan kada se uzima oralno u umerenim dozama. Najčešće nuspojave oralne suplementacije NAC-om uključuju mučninu, povraćanje i dijareju * *.
Zbog sadržaja sumpora, NAC suplementi mogu imati neprijatan miris nalik pokvarenim jajima * . Kada se inhalira, NAC može izazvati kašalj i bronhospazam (sužavanje disajnih puteva) * .
Prekomerna doza NAC-a u kratkom vremenskom periodu može izazvati razgradnju crvenih krvnih zrnaca (hemolizu), nizak broj trombocita (trombocitopeniju), otkazivanje bubrega, a u ekstremnim slučajevima i smrt * .
Način upotrebe
N-acetilcistein se može primenjivati oralno, intravenski, topikalno ili inhalacijom *. Istraživanja sugerišu da je za postizanje mukolitičkih efekata u respiratornom traktu neophodna inhalaciona primena NAC-a. S druge strane, oralna ili intravenska primena su najefikasniji načini za iskorišćavanje njegovih antioksidativnih svojstava * .
Preporučena doza NAC-a zavisi od svrhe njegove upotrebe i načina primene. Oralno se najčešće uzima u dozama od 600–1.800 mg dnevno (obično podeljeno u dve ili tri doze), iako se u kliničkim istraživanjima ponekad koriste i veće doze. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdile optimalne terapijske doze za različite primene i metode primene.
Oko doziranja i upotrebe suplemenata N-acetilcisteina posavetujte se sa odabranim zdravstvenim profesionalcem.