Maka: Marketing ili superhrana?

Lekovito bilje
Maka: Marketing ili superhrana?


Maka, drevna biljka poreklom iz Perua, sve više privlači pažnju zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi. Kao prirodni izvor hranljivih materija, maka se tradicionalno koristi za poboljšanje seksualnog zdravlja, ublažavanje simptoma menopauze i jačanje raspoloženja. U ovom tekstu istražićemo efekte make, njene nutritivne osobine, kao i preporučene doze i sigurnost upotrebe:

Šta je maka?
Koji potencijalno bioaktivni sastojci se nalaze u maki?
Benefiti make?
Nedostaci make?
Ko treba da izbegava maku?
Doziranje
Zaključak

Šta je maka?


„Maca/maka” je uobičajeni naziv za dve vrste krstašica iz porodice Brassicaceae: Lepidium meyenii (divlja maka) i Lepidium peruvianum (kultivisana maka). U literaturi, kao i prema stavovima velikih regulatornih tela, ove vrste make se smatraju sinonimima. Međutim, neki naučnici tvrde da su to zapravo različite vrste make sa različitom morfologijom, hemijskim sastavom i DNK-om * . Koreni ovih biljaka mogu biti crveni, crni, ružičasti ili žuti. Kao dodatak ishrani, koren make se obično prodaje u obliku suvog praha, koji se često dodaje u smutije i druga pića.

Koji potencijalno bioaktivni sastojci se nalaze u maki?

Potencijalno bioaktivni sastojci jedinstveni za maku uključuju makaridin, makaine (masne kiseline), makamide i makine alkaloide. Maka sadrži glukozinolate, kao što su glukoalizin, glukosinalbin, glukobrasikanapin, glukobrasicin, glukoaubrietin i benzil glukozinolat. Takođe sadrži sterole, kao što su beta-sitosterol, kampesterol i stigmasterol. Količine ovih sastojaka variraju u zavisnosti od proizvođača, boje i serije make. Iako su mehanizmi delovanja uglavnom nepoznati, neki teoretišu da ovi sastojci mogu igrati ulogu u navodnim efektima make na plodnost (reproduktivno zdravlje), seksualni nagon, hormonalnu ravnotežu i funkciju imunog sistema * *.

Koji su glavni benefiti make?

Maka je bogata hranljivim sastojcima kao što su esencijalne amino-kiseline, gvožđe, jod i drugi minerali *. Takođe, sadrži i prethodno nabrojane bioaktivne sastojke.

Iako se maka često reklamira za poboljšanje reproduktivnog i seksualnog zdravlja, ne postoji dovoljno čvrstih istraživanja koja podržavaju njenu efikasnost u te svrhe.

Ograničeni dokazi sugerišu da maka može povećati seksualnu želju i ublažiti seksualnu disfunkciju izazvanu antidepresivima * *. Takođe, postoji mogućnost da maka poboljšava raspoloženje i unapređuje određene parametre kvaliteta sperme kod muškaraca *.

Maka može pomoći u ublažavanju simptoma menopauze.

Istraživanja sugerišu da maka može biti od koristi ženama koje prolaze kroz menopauzu, pomažući u ublažavanju nekih simptoma, uključujući valunge i prekidanje sna *.

Koji su glavni nedostaci make?


Maka se čini prilično bezbednom. Nema dokaza da izaziva ozbiljne neželjene efekte. U Peruu se maka koristi za ishranu i u medicinske svrhe već hiljadama godina, ponekad u količinama većim od 100 grama dnevno * .

Ko treba da izbegava maku?

  • Osobe s istorijom estrogenski zavisnih karcinoma, poput nekih tipova raka dojke, treba da izbegavaju maku. Iako su istraživanja o efektima make kod ovih pacijenata ograničena, in vitro studije su pokazale različite rezultate * * *.
  • Trudnice i dojilje.

Doziranje

Maka je jestiva biljka i takođe je dostupna u drugim oblicima, uključujući kapsule i praškove.

Možete dodati prašak od make u smutije, ovsenu kašu, pečene proizvode, energetske pločice i još mnogo toga. Njen orašasti, karamelasti ukus dobro se slaže sa mnogim ukusima.

Optimalna doza za medicinsku upotrebu make nije utvrđena. Međutim, doza praška od korena make koja se koristi u studijama obično se kreće od 1,5 do 3 g (1.500-3.000 mg) dnevno.

Ako želite da osigurate da odaberete kvalitetniju maku ili dobijete preporuku za personalizovanu dozu, razgovarajte sa kvalifikovanim zdravstvenim stručnjakom. Budući da dodaci ishrani nisu regulisani kao lekovi, najbolje je izabrati proverene brendove.

Sadržaj na ovoj stranici pruža se isključivo u informativne svrhe i ne predstavlja medicinski savet. Informacije nisu namenjene dijagnostikovanju, lečenju ili prevenciji bilo koje bolesti ili zdravstvenog stanja. Preporučuje se da se pre upotrebe bilo koje biljke ili dodatka ishrani konsultujete sa lekarom ili kvalifikovanim zdravstvenim stručnjakom, posebno ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema, uzimate lekove ili planirate terapijske promene.

Vasfarmaceut.rs i njegovi autori ne preuzimaju odgovornost za bilo kakve neželjene reakcije ili posledice koje mogu nastati upotrebom biljaka i dodataka ishrani u nekim slučajevima čak i pri primeni pravilnih doza. Korišćenje informacija sa ovog sajta isključivo je na sopstvenu odgovornost.

Koliko je potrebno da bi maka ispoljila svoje benefite?

Vreme potrebno da se primeti pozitivan efekat zavisi od vrste efekta koji vas zanima. Međutim, različite istraživačke studije su otkrile uočljive pozitivne efekte nakon 12 nedelja korišćenja make * .

Zaključak

Iako su istraživanja o potencijalnim zdravstvenim efektima make ograničena, neki dokazi sugerišu da suplementi make mogu pomoći u poboljšanju određenih aspekata seksualnog zdravlja i plodnosti, smanjenju simptoma menopauze i poboljšanju raspoloženja kod određenih osoba.

Međutim, naučnici treba da prouče maku obimnije pre nego što je preporuče za lečenje bilo kog zdravstvenog stanja ili simptoma.

Ako razmišljate o uzimanju make, prvo se konsultujte sa zdravstvenim stručnjakom. Oni vam mogu pomoći da odredite da li je maka pravi izbor za vaše zdravstvene potrebe.

Povezano: Sve o ašvagandi

Slični postovi