Kakao: Prirodni saveznik u nezi kože

Suplementi
Kakao

Kakao nije samo slasna poslastica koju svi volimo – njegovi flavanoli, koji su prirodni antioksidansi, poseduju brojne zdravstvene prednosti, posebno kada je reč o zdravlju kože. U ovom tekstu istražićemo kako kakao može smanjiti vidljivost bora, pružiti zaštitu od UV zračenja, ali i potencijalno pogoršati stanje akni. Hajde da bolje istražimo kakao i naučimo kako da ga pravilno koristimopravilno.

Zdravstvene koristi flavanola iz kakaoa
Kakao i zaštita od UV zračenja
Potencijalni problemi kod korišćenja kakaoa
Preporučena doza i način primene
Zaključak

Zdravstvene koristi flavanola iz kakaoa

Studije o efektima oralnih i lokalnih flavanola iz kakaoa na kožu lica uglavnom su sprovedene kod starijih žena sa bledom kožom (Ficpatrikova skala tip 1 ili 2).

Dva randomizovana kontrolisana ispitivanja (RCT-Randomized Clinical Trial), u trajanju 3 i 6 meseci, pokazala su mala smanjenja hrapavosti kože i bora pri konzumaciji 320 mg flavanola (iz kakao praha sa visokim sadržajem flavanola) jednom dnevno * *. Dve studije su pokazale poboljšanje elastičnosti kože od 320–600 mg flavanola dnevno, bilo iz čokolade ili kakao praha sa visokim sadržajem flavanola * * *. Efekti kakaoa na hidrataciju kože su nekonzistentni. Efekti kakaa na bore, hrapavost i elastičnost mogu se vidljivo ispoljiti nakon 3 meseca. Čini se da oralni flavanoli iz kakaa bolje sprečavaju nastanak novih bora, nego što smanjuju vidljivost već postojećih.

Efekti šestomesečne suplementacije flavanolima iz kakaoa na koži

Referenca: Yoon et al. J Nutr. 2016.

Jedna petonedeljna studija koja je testirala lokalni gel sa 10% kakao flavanola pokazala je izvesno smanjenje bora do 3. nedelje i veće smanjenje do 5. nedelje (12% ukupnog smanjenja u poređenju sa placebo gelom). * Takođe je primećena povećana hidratacija kože. Međutim, rezultati ove studije tek treba da se potvrde.

Kakao i zaštita od UV zračenja

Randomizovana klinička ispitivanja o zaštiti od UV zračenja koristila su 320–600 mg flavanola dnevno, a učesnice, uglavnom žene sa bledom kožom (Ficpatrikova skala tip 3 ili 4), primetile su blago poboljšanje u sposobnosti svoje kože da se odupre oštećenju izazvanom UV zračenjem za samo 6 nedelja korišćenja suplementacije. * * *

Važno je napomenuti da kakao nikada ne bi trebalo koristiti kao zamenu za zaštitu od sunca, jer njegova jedinjenja nisu dovoljno moćna da pruže istu UV zaštitu kao krema za sunčanje širokog spektra.

Potencijalni problemi kod korišćenja kakaoa

Nažalost, kod osoba koje pate ili su ranije patile od akni, čokolada može pogoršati stanje akni. Kratkoročne studije, koje su obuhvatile učesnike sa blagim do umerenim aknama, pokazale su da konzumacija raznih doza stoprocentnog nezaslađenog kakao praha, kao i mlečne ili nezaslađene crne čokolade (≥99%), može dovesti do povećanja izbijanja akni. Smatra se da su masne kiseline u kakaou, poput onih u kakao puteru, potencijalni uzročnici koji pogoršavaju stanje akni. Međutim, pitanje da li čokolada može izazvati akne kod osoba koje nemaju predispoziciju za nastanak akni i dalje ostaje otvoreno. * * *

Osim toga, važno je napomenuti da kakao flavanoli mogu povećati rizik od krvarenja kod pojedinaca sa poremećajima krvarenja ili onih koji uzimaju antitrombotike ili antikoagulanse, poput aspirina ili varfarina. Flavanoli iz kakaoa takođe deluju kao hipotenzivni agensi, što znači da snižavaju krvni pritisak. Ukoliko se kombinuju sa drugim lekovima ili suplementima koji takođe snižavaju krvni pritisak, poput belog luka, to može dovesti do epizoda niskog krvnog pritiska. * * * *

Još jedan aspekt na koji treba obratiti pažnju je sadržaj kofeina u kakao zrnima. Na primer, 25 g crne čokolade sa 70-85% kakaoa sadrži oko 20 mg kofeina. Trudnicama ili dojiljama se savetuje da ograniče ukupan dnevni unos kofeina na ispod 200 mg, dok kod zdravih odraslih osoba unos do 400 mg kofeina dnevno obično ne predstavlja zdravstveni problem. * * *

Takođe, treba imati na umu da flavanoli iz kakaoa mogu ometati apsorpciju gvožđa, posebno ne-hem gvožđa, koje se nalazi u biljkama. Ako uzimate suplemente gvožđa, preporučuje se da ne konzumirate kakao u isto vreme kako biste osigurali bolju apsorpciju gvožđa. * * *

Kao i kod svake suplemente, važno je pristupiti korišćenju flavanola iz kakaoa sa pažnjom i uvek se konsultovati sa stručnjakom pre nego što ih uključite u svoju ishranu.

Hijerarhija u klasifikaciji polifenola

Preporučena doza i način primene

Počnite sa 320 mg flavanola iz kakaoa dnevno (1 kafena kašičica kakao praha). Ako ne vidite rezultate nakon 6 nedelja, pokušajte sa 600 mg dnevno (2 kafene kašičice kakao praha). Najlakši način da unesete flavanole iz kakaoa je kroz kakao prah ili crnu čokoladu:

  • Kakao prah (osušen i nefermentisan i koji nije pečen na visokim temperaturama): 6–12 grama dnevno (1-2 kafene kašičice)
  • Tamna čokolada (70% ili više): 25–50 g dnevno (vodite računa o celodnevnom unosu namirnica, kakao prah je bolja opcija)

Kakao prah koji nije prošao fermentaciju ili pečenje na visokim temperaturama bogatiji je flavanolima (oko 60–80 mg flavanola po gramu praha).

Nasuprot tome, trebalo bi da unesete najmanje 114 g prženog i fermentisanog praha da biste uneli 320 mg flavanola, pa bi zato trebalo da istražite kako su kakao prah koji kupujete ili crna čokolada obrađeni. *

Zaključak:

Favanoli iz kakaoa predstavljaju moćan prirodni sastojak sa brojnim prednostima za opšte blagostanje, kao i za zdravlje kože, koje je bilo tema ovog teksta. Iako mogu doprineti smanjenju bora i pružiti zaštitu od UV zračenja, važno je koristiti ih pažljivo, posebno za osobe koje imaju sklonost ka aknama ili druge kožne probleme.

Započnite sa preporučenim dozama i obavezno pratite reakcije vašeg organizma. Uvek se konsultujte sa stručnjakom kada je reč o dodatnoj suplementaciji, kako biste osigurali maksimalnu sigurnost i efikasnost.

Slični postovi