Postoje mnogobrojne potencijalne interakcije između lekova I hrane. Interakcije mogu biti posledica primene velikog broja lekova i dijetetskih suplemenata, kao i različitih navika u ishrani. Kombinacije hrane i lekova koje je potrebno u potpunosti izbegavati nisu česte, ali ipak postoje i mogu dovesti do pojave neželjenih efekata leka. Iz tog razloga jako je važno da se prilikom primene određene terapije posavetujete sa vašim lekarom i/ili farmaceutom.
- Sok od grejpfruta
- Čaj od đumbira
- Mleko i mlečni proizvodi
- Hrana bogata vitaminom K
- Uticaj hrane na najčešće korišćene lekove
Sok od grejpfruta
Svima nam je poznato da je grejpfrut veoma koristan u ishrani jer snižava nivo lošeg holesterola i naravno, pospešuje gubitak telesne težine. Takođe, grejpfrut predstavlja veoma bogat izvor vitamina C, kao i vlakana koja su odlična za varenje. Ono što je većini manje poznato i na šta treba obratiti pažnju jeste da grejpfrut stupa u interakcije sa velikim brojem lekova. Tačnije, studije su pokazale da grejpfrut može uticati na više od 85 lekova, pri čemu neke od ovih interakcija mogu biti poprilično štetne za organizam.
Supstance iz grejpfruta, flavonoidi i furanokumarini, blokiraju jedan veoma važan enzim u organizmu koji je odgovoran za metabolizam većine lekova. Kao posledica te blokade mogu se javiti neželjeni efekti lekova, iz razloga što je njihov metabolizam, a samim tim i eliminacija usporena.
Važno: Do interakcija između soka od grejpfruta i lekova može doći i nakon uzimanja samo jedne čaše ovog soka, dok efekti flavonoida i furanokumarina iz grejpfruta mogu trajati i do 3 dana. I žuti i crveni grejp stupaju u interakcije sa lekovima.
Kako ne bi došlo do pojave interakcija, najsigurnije je izbegavati primenu ovog voća tokom trajanja terapije. Ukoliko ste ljubitelj soka od grejpfruta, a pijete određene lekove, posavetujte se sa farmaceutom kako biste proverili da li sok od grejpfruta može da utiče na vašu terapiju.
Ostali voćni sokovi
Voćni sokovi od pomorandže, brusnice, grožđa, papaje i jabuke takođe mogu uticati na veliki broj lekova. Interakcija ovih sokova sa lekovima traje mnogo kraće u poređenju sa interakcijom soka od grejpfruta. U ovom slučaju treba napraviti razmak od minimum 4 sata izmedju uzimanja lekova i navedenih voćnih sokova.
Kako ne biste pamtili dugačku listu lekova sa kojim voćni sokovi mogu stupiti u interakciju, najispravnije je lekove popiti sa punom čašom OBIČNE vode, osim ako uputstvo leka ne nalaže drugačije.
Čaj od đumbira
Istovremeno konzumiranje čaja od đumbira sa lekovima koji sprečavaju zgrušavanje krvi (varfarin, klopidogrel, aspirin i drugi) potencijalno može dovesti do pojave modrica i krvarenja. Iako je za ovu tvrdnju potrebno odraditi brojna istraživanja, ako pijete lekove za „razređivanje“ krvi, izbegavajte primenu čaja od đumbira. Međutim, uoliko ipak jako želite da ga pijete dok ste na terapiji, posavetujte se sa lekarom i/ili farmaceutom.
Mleko i mlečni proizvodi
Važno je napomenuti da antibiotike iz grupe tetraciklina (tetraciklin, oksitetraciklin, doksiciklin i dr.) i fluorohinolona (ciprofloksacin, levofloksacin i dr.) ne treba primenjivati istovremeno sa mlečnim kao i drugim proizvodima koji sadrže kalcijum i magnezijum. Razmak između primene ovih antibiotika i navedenih proizvoda treba da bude veći od 2 sata.
Važno: Ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak, meloksikam mogu izazvati iritaciju gastrointestinalonog trakta i zato ih treba primenjivati sa hranom ili mlekom.
Hrana bogata vitaminom K i varfarin
„Zeleno povrće“ poput brkolija, kiselog kupusa, prokelja, kelja, blitve, mladog luka, zelene salate, peršuna i spanaća je bogato vitaminom K. Vitamin K može poništiti terapijski efekat varfarina, leka koji se veoma često propisuje protiv za sprečavanje zgrušavanja krvi. Prilikom primene ovog leka, potrebno je ograničiti unos navedenih namirnica.
Preporuka je da se na dnevnom nivou unese šolja ili manja činija hrane bogate vitaminom K. Na takav način omogućena je izbalansirana ishrana pri čemu je rizik od pojave neželjenih efekata usled interakcije varfarina sa vitaminom K veoma mali. Veći unos ovih namirnica ili potpuno izbacivaje istih mogu da utiču na pojavu neželjenih efekata ovog leka.
Uticaj hrane na najčešće korišćene lekove
• Analgetici i antipiretici (lekovi protiv bola i za snižavanje telesne temperature)
• Levotiroksin (lek za terapiju hipertiroidizma, poremećaja štitaste žlezde)
• Metformin (lek za terapiju dijabetes melitusa tip 2, kao i za gestacijski (trudnički) dijabetes)
• Bisfosfonati (lekovi koji se koriste za terapiju osteoporoze)
• Statini (lekovi za snižavanje lošeg holesterola (LDL-a))
Analgetici i antipiretici
Paracetamol (acetaminofen) se primenjuje bez hrane. Ibuprofen, naproksen, ketoprofen, diklofenak, meloksikam mogu izazvati iritaciju gastrointestinalonog trakta i zato ih treba primenjivati sa hranom ili mlekom.
Levotiroksin
Koristi se za lecenje štitaste žlezde. Hrana može usporiti resporpciju i zato se savetuje primena ovog leka na prazan stomak, najmanje 1h pre obroka. Ukoliko osoba ipak primenjuje ovaj lek sa hranom potrebno je imati konstantne navike. Ako dođe do promene navika treba opet da se provere hormoni štitaste žlezde 6 do 8 nedelja nakon promene navike. Bilo kakva nagla promena zahteva praćenje.
Metformin
Najbolje efekte ima na prazan stomak kada govorimo o insulinskoj rezistenciji. Ovaj lek često kao neželjeni efekat ima pojavu dijareje i mučnine, tako da je u tim slučajevima u redu primenjivati ovaj lek uz večeru.
Bisfosfonati
Lekovi koji se koriste za lecenje osteoporoze se nikako ne koriste sa mlekom. Hrana dosta utiče na prelazak ovog leka u krvotok. Npr. kod alendronske kiseline se smanjuje joj se bioraspolozivost za 85 do 90 posto kada se lek primenjuje sa hranom ili unutar 2h od unosa hrane, što povećava rizik od terapijskog neuspeha. Kafa i sokovi takodje utiču na resorpciju ovog leka i mogu da smanje bioraspoloživost za 60 posto.
Preporuka: Bisfosfonate uzimati u uspravnom položaju, na prazan želudac, sa punom časom vode, najmanje 30 do 60 minuta pre obroka, po mogućstvu ujutro.
Statini
STATINI odnosno lekovi za snižavanje holesterola se primenjuju uglavnom uveče (statini kratkog delovanja – simvastatin, pravastatin, lovastatin, fluvastatin) jer tad jetra proizvodi najviše holestreola. Statini dugog delovanja – atorvastatin i rosuvastatin se mogu primenjivati kad god u toku dana.
Zaključak
Ukoliko niste sigurni da li pojedine namirnice, čajevi, suplementi ili drugi lekovi mogu da utiču na vašu terapiju, obavezno se posavetujte sa vašim farmaceutima.
Važno pravilo u farmaciji: Ukoliko sumnjaš (na moguću interakciju), proveri!