Berberin se tradicionalno koristi u kineskoj i ajurvedskoj medicini zbog svojih potencijalnih zdravstvenih koristi. U poslednje vreme, berberin je privukao pažnju istraživača zbog svog širokog spektra učinaka, uključujući antiinflamatorna, antimikrobna i metabolička svojstva. Mnogi istraživači proučavaju njegovu delotvornost u upravljanju raznim zdravstvenim stanjima, kao što su: dijabetes, visoki krvni pritisak i hronične inflamatorne tj. zapaljenske bolesti. U ovom tekstu ćemo zajedno otkriti više o ovom moćnom alkaloidu.
Šta je berberin?
Glavni benefiti berberina
Glavni nedostaci berberina
Mehanizam dejstva
Način upotrebe

Šta je berberin?
Berberin je alkaloid koji se nalazi u kori, listovima, grančicama, rizomima, korenima i/ili stabljikama raznih biljaka. Primeri: šimširika (Berberis vulgaris), kanadski ljutić (Hydrastis canadensis), oregonsko grožđe (mahonija tj. Mahonia aquifolium)…
Tradicionalno, berberin se koristio kao antimikrobno i antiprotozoalno sredstvo. Koristio se i kao sredstvo protiv proliva u ajurvedskoj medicini i tradicionalnoj kineskoj medicini * * * .
Većina istraživanja na ljudima proučavala su efekte berberina na markere glikemijske kontrole, lipidni profil, markere funkcije jetre i parametre kod osoba sa metaboličkim poremećajima.

Glavni benefiti berberina
Dokazi iz kliničkih ispitivanja na osobama sa dijabetesom tipa 2 sugerišu da efekat berberina na snižavanje glukoze u krvi može biti sličan nekim anti-dijabetičkim lekovima * * .
Ograničena istraživanja ukazuju na to da berberin može poboljšati lipidni profil i enzime jetre. Takođe, može smanjiti telesnu težinu i nivo masti kod osoba sa metaboličkim poremećajima * . Međutim, većina dostupnih istraživanja koja ispituju efekte berberina na ove parametre su slabijeg metodološkog kvaliteta * .
Najkvalitetniji klinički dokazi o efektima berberina do sada su vezani za poboljšanje hormonalnog zdravlja kod sindroma policističnih jajnika (PCOS). Kod osoba s PCOS-om, dokazi sugerišu da berberin može poboljšati hormonalni status *. Ipak, čak i ove studije zahtevaju opreznu interpretaciju zbog nepreciznosti i nepouzdanosti rezultata.
Takođe, kod osoba sa raznim metaboličkim stanjima (dijabetes tip 2, dislipidemija, kardiovaskularne bolesti), berberin može smanjiti nivo C-reaktivnog proteina (CRP), biomarkera zapaljenja * . Na kraju, kod osoba sa istorijom kolorektalnog karcinoma, utvrđeno je da berberin potencijalno smanjuje stopu recidiva kolorektalnih polipa *.
Da li berberin pomaže u mršavljenju?
Kod osoba sa postojećim metaboličkim stanjima (kao što su dijabetes tip 2, PCOS, kardiovaskularne bolesti, metabolički sindrom i nealkoholna masna jetra), berberin potencijalno može da izazove gubitak težine. Gubitak težine se može meriti kroz BMI, telesnu težinu, obim struka i odnos struka i bokova * * * *. Međutim, nekoliko studija na zdravim učesnicima nije potvrdilo ove nalaze * . S obzirom na mehanizme putem kojih berberin deluje na metabolizam, izgleda da gubitak težine može biti rezultat regulacije metaboličkih faktora, kao što su smanjenje ekspresije gena odgovornih za proizvodnju lipida u telu i/ili povećanje korišćenja uskladištenih masnoća za energiju * . Berberin neće kod svih delovati isto, upravo zbog različite genetske predispozicike. Iako preklinički dokazi o berberinu za gubitak težine kod osoba sa metaboličkim stanjima deluju obećavajuće, klinički dokazi i dalje nedostaju u pogledu kvaliteta i doslednosti nalaza * .
Postoje efikasniji i dugoročniji načini za gubitak i održavanje telesne težine, a to su osnove poput izbalansirane ishrane, fizičke aktivnosti, kvalitetnog spavanja…
Da li berberin utiče na zdravlje imuniteta?
Novija tema istraživanja je imunomodulatorno dejstvo berberina putem smanjenja inflamatornih biomarkera (IL-6, IL-1-beta, CRP i TNF-α) kod osoba koje već imaju neku vrstu metaboličkog stresa (dijabetes, metabolički sindrom, kardiovaskularne bolesti) * * * * .
Iako su nedavni rezultati vrlo ohrabrujući, važno je pristupiti sa oprezom, jer i dalje postoje određene sumnje u vezi sa kvalitetom (ponekad i kvantitetom) studija koje su dovele do ovih nalaza *.
Da li berberin ima antimikrobne efekte?
Jedno od najdužih istraživanja o zdravstvenim efektima berberina fokusira se na njegovu upotrebu kao antimikrobne supstance * *. Berberin pokazuje različite rezultate kada se proučava za svoja antivirusna svojstva (HIV, koronavirusi, gripa), antibakterijska svojstva (H. pylori, V. cholerae, S. aureus) i čak kao antifungalno sredstvo. Uzimajući u obzir ove činjenice, najbolja upotreba berberina kao antimikrobnog sredstva čini se da je kao dodatna ili kombinovana terapija * * * .

Koji su glavni nedostaci berberina?
Iako berberin deluje generalno sigurno, potrebno je više istraživanja o dugotrajnoj bezbednosti. Suplementacija berberinom (posebno u dozama iznad 300 mg/dan) može izazvati gastrointestinalne nežejene efekte kod nekih ljudi, uključujući proliv, zatvor, nadimanje i bol u stomaku * .Zbog svoje sposobnosti da smanjuje nivo šećera u krvi, berberin može povećati rizik od hipoglikemije (pada šećera u krvi) u visokim dozama. Dodatno, berberin inhibira nekoliko enzima koji su uključeni u metabolizam lekova, pa postoji rizik od ozbiljnih interakcija kada se uzima s drugim lekovima ili suplementima * : ciklosporin, lekovi za dijabetes, za snižavanje krvnog pritiska i pojedini sedativi.
Važno: Trudnice, dojilje i deca ne smeju da konzumiraju berberin
Berberin nije preporučljiv za trudnice, dojilje i decu zbog potencijalnih rizika po zdravlje. U trudnoći, berberin može preći placentu i izazvati štetu fetusu, uključujući mogućnost kernikterusa, oblika oštećenja mozga. Tokom dojenja, berberin se može preneti na dojenče kroz majčino mleko, što može biti opasno. Takođe, novorođenčad su posebno osetljiva na berberin koji može uzrokovati kernikterus kod onih sa teškom žuticom, a za stariju decu nema dovoljno pouzdanih informacija o bezbednosti upotrebe berberina. Stoga se savetuje izbegavanje uzimanja berberina u ovim populacijama.
Iz navedenih razloga, jako je važno da se pre upotrebe bilo kog leka ili suplementa konsultujete sa zdravstvenim stručnjakom.
Kako berberin deluje?
Berberin ostvaruje većinu svojih koristi delovanjem na enzime koji su uključeni u energetski metabolizam, uključujući enzime aktivirane adenozin monofosfat-kinazom (AMPK), protein kinazu C (PKC) i sirtuin 1 (SIRT 1), koji regulišu biološke procese vezane za metabolizam, imunološki odgovor i inflamaciju * .
Berberin: način upotrebe
Dodatke ishrane sa berberinom treba uzimati uz obrok ili odmah nakon obroka kako bi se iskoristio njegov uticaj na nivo šećera i lipida u krvi. Prevelika količina berberina odjednom može izazvati nelagodnost u stomaku, grčeve i proliv. Najčešće korišćena standardna doza berberina za odrasle iznosi 400-1.500 mg dnevno, podeljena u tri do četiri doze.
Oko pravilnog doziranja obavezno se posavetujte sa zdravstvenim profesionalcem zbog mogućih neželjenih efekata i interakcija sa drugim lekovima i suplementima.
Zaključak
Iako su istraživanja pokazala ohrabrujuće rezultate u vezi sa njegovom efikasnošću u upravljanju različitim zdravstvenim stanjima, kao što su dijabetes i infekcije, važno je pristupiti ovim saznanjima sa oprezom zbog varijabilnosti u kvalitetu studija. Berberin bi mogao biti najefikasniji kada se koristi kao dodatak postojećim terapijama. Zato je preporučljivo da se pre započinjanja suplementacije konsultuje sa zdravstvenim stručnjakom, kako bi se osigurala bezbednost i optimalna doza. Kao što se sa svakim suplementom, individualni pristup i dalje ostaje ključni faktor za maksimizaciju koristi koje berberin može pružiti.